Felhasználónév: Jelszó:


Regisztráció Elfelejtett jelszó Kedvencek
Keresés
Vissza az áruházba

Felszerelésünk kapásérzékelésének fejlesztése

A kapás érzékelése az egyik legfontosabb témája a sikeres pontyhorgászatnak. Az intenzív vizekben a pontyok néha olyan óvatosan esznek, hogy több alkalommal is csak alig észrevehetően mozgatják meg a jelzőt. Néhány hal még akkor sem indul meg, ha a horog a szájába akadt. Egyhelyben maradnak, miközben próbálnak megszabadulni a horogtól. Kritikus, hogy megtaláljuk a módszereit, hogyan lehet érzékelni a finom kapásokat, azaz hogyan növeljük a kapásérzékelés hatékonyságát?
A kapás érzékelése az egyik legfontosabb témája a sikeres pontyhorgászatnak. Az intenzív vizekben a pontyok néha olyan óvatosan esznek, hogy több alkalommal is csak alig észrevehetően mozgatják meg a jelzőt. Néhány hal még akkor sem indul meg, ha a horog a szájába akadt. Egy helyben maradnak, miközben próbálnak megszabadulni a horogtól. Kritikus, hogy megtaláljuk a módszereit, hogyan lehet érzékelni a finom kapásokat, azaz hogyan növeljük a kapásérzékelés hatékonyságát?

Nézzük, milyen megoldások segítenek ebben?

Első terület a bot helyes beállítása. Könnyebben érzékeljük a kapásokat úgy, ha a botunk vége rámutat a vízben lévő szerelékünkre. Ha a zsinór olyan helyzetben áll, hogy az orsó zsinórvezetője és a szerelék között húzott képzeletbeli vonalat nem töri meg a bot vége, akkor ez az „érzékelhető” kapásaink számát nagyban meg fogja növelni. Kisebb szög, több kapás! A cél, hogy könnyen fusson le a zsinór a gyűrűkön keresztül. Pontyozó botok használatánál kerüljük az oldalirányba való elhelyezést. A szögben beállított botoknál a bot vége fogja felvenni, elnyelni a húzásokat, és a kapásjelző esetleg meg sem fog szólalni.

Felfelé állított botok
Szükség lehet arra, hogy a botokat felfelé tegyük le olyankor például, amikor előttünk a vízben növényzet vagy egyéb akadó található (esetleg a csónakunknak akarunk zavarmentes be- és kiállást kialakítani). Ezzel a beállítással elkerülhetjük a zsinór rongálódását vagy a tereptárgyakra történő tekeredését. Ilyenkor természetesen kompromisszumot kell kötnünk és a kapásérzékenységi alternatívák között kell a legjobbat választanunk! Amikor egy tavirózsa telep terül el előttünk, akkor a felfelé állított bot kevésbé lesz érzéketlen, mintha a rózsákba, levelekbe gabalyodna és a vízben törne meg a zsinór íve. Ilyenkor, ha máshogy nem is, de a bot végén lehet látni a kisebb rángatásokat is. Persze egész nap ezt figyelni kimerítő feladat.

Feszesre állított zsinór
A feszesre állított zsinór gondokat okozhat monofil zsinór esetén. Mivel a monofil nyúlik, ha feszes állapotra állítjuk, akkor a ponty akár 60-70cm-el is arrébb vonszolhatja az ólmot anélkül, hogy a kapásjelző megszólalna. Az hogy mennyire kell megmozdítsa ilyenkor a hal az ólmot, függ a meghorgászott távolságtól, illetve zsinórunk nyúlási tulajdonságaitól (lásd zsinóros cikkünket).

Van megoldás? Igen! Laza zsinórral jobban érzékelhetjük a kapásokat! Furcsán hangzik, de a valóságban, ha lazán hagyjuk a zsinórt, akkor nem fog egyből nyúlni. A lazára állított zsinórt nehéz vagy lehetetlen használni folyóvízen vagy nagy szélben, ilyenkor a bot beállítása segít nekünk abban, hogy a zsinór minimálisan nyúljon kapáskor. Jó eredményt kapunk, ha bedobás után hagyjuk leérkezni az ólmot és csak a szél által fújt ívet egyenesítjük ki a főzsinórban egy pár tekeréssel. Ezután hagyjuk, hogy a fenékre süllyedjen a zsinór majd, ha kell, engedjük lazára a dobról lehúzott zsinór segítségével és csak (!) utána tegyük rá a kapásjelzőt , amelyek közül a könnyebbeket használjuk. Lassú tekeréssel feszítsük, hogy a kapásjelző olyan állapotban álljon be, hogy megtartsa magát.

Nézd meg, hogyan működik ez a gyakorlatban itt:


A feszes zsinór igazi probléma, ha a hal oldalra indul el. Ilyen esetekben általában későn fog jelezni a kapásjelző. Nemrég történt velem, hogy az egyik horgásztársam halát fogtam ki, aki tőlem 40-50 méterre horgászott és a hala rátekeredett az én szerelékemre is. A hal az ő horgára akadt, de oldalt indult el az én helyem felé, az ő kapásjelzője meg sem szólalt és én szákoltam meg a halat, mind a két szerelékkel.

Rájöttem, hogy csúszó szerelékkel és nagy ólommal kiküszöbölhetjük ezt a problémát és sokkal hamarabb észrevehetjük a kapást. A ponty tud oldalra menni ilyenkor is, de mivel a nehéz ólmot nem tudja elmozdítani, a zsinórt kell húznia és így már észre fogjuk venni a kapásokat.

Backlead (zsinórsüllyesztő) használata okozta kapásérzékenység romlás
A backlead (zsinórsüllyesztő ólom) következtében sokat veszítünk a felszerelésünk érzékenységéből. Gyakran azért csökkentik a kapás észlelhetőségét, mert törést okoznak a zsinórban. A törések mindig csökkentik a kapások érzékelhetőségét. A nehezebb backlead-ek azt is lehetővé teszik, hogy a hal oldalra vigye a szereléket bármilyen kapás nélkül. Ez egyszerűen azért lehetséges, mivel a zsinór úgy fordul vagy olyan az íve a backlead miatt, hogy a zsinór húzása nem éri el a kapásjelzőt.

Zsinórsüllyesztő ólom használata esetén állítsd a botot úgy, hogy a bot vége a vízben lévő backleadre mutasson. Ez kisebb szöget eredményez és növeli a kapás érzékelhetőségét.

Szerelékek és kapásjelzők
Úgy tapasztaltam, hogy a csúszó vagy félig fix szerelékekkel mindig jobban észlelem a kapásokat, mint a fix szerelékekkel. Ahogy korábban említettem az előny azért van, mert az ólom egyhelyben marad, ahogy a hal távolodik vagy oldalra húzza a szereléket. Ez azt okozza, hogy több zsinór kell a halnak, hogy bármilyen távolságot is megtegyen, ennél fogva a kapás sokkal hamarabb jelentkezik a jelzőn. Valójában a csúszó szerelék mellé nem kell nehéz swingert tenni, mert a nagy ólom egyhelyben marad, hiszen még ha visszafelé indul el, akkor is húzni fogja a zsinórt. Célszerű a kapásérzékelés növelése érdekében könnyű kapásjelzővel megfeszíteni a zsinórt. Ezért szeretem a csúszó vagy félig fixált szereléket. Amikor akadós terep vagy a túlpart előtt pecázunk, fontos dolog ilyenkor szorosabbra húzni a nyeletőféket, hogy a hal ne húzza be akadóba a szerelékünket.

Horgász-Zóna komment: Akár egy Horváth ceruza kapásjelzővel vagy a kisebb méretű Kostal kapásjelzőkkel is megoldható a zsinór megfeszítése, ezek csekély súlya segíteni fogja a kapás érzékelését. A horgászhelyünk alapján érdemes elgondolkodni a bottartó állvány alkalmazásával kapcsolatosan is, sokszor a bottartó villákkal jobb botbeállítást érhetünk el. Nem csak bojlis horgászatnál, hanem hagyományos állóvízi fenekező horgászatnál is cselekedjünk a fent leírtaknak megfelelően és kellemes meglepetésekben lehet részünk a kapások számát illetően.

Egy kis videó egy csúszó szerelékről:

AJÁNLOTT CIKKEK
Horgászat és mentális egészség?

Horgászat és mentális egészség?

2024. március 14. - Horgász-Zóna
Az a bizonyos crankbait

Az a bizonyos crankbait

2024. február 06. - Balogh Gábor
Horgász-Zóna év végi nyitvatartás

Horgász-Zóna év végi nyitvatartás

2023. december 23. - Horgász-Zóna
SUPER NATURAL csalogatóanyagokkal decemberben...

SUPER NATURAL csalogatóanyagokkal decemberben...

2023. december 15. - Nagy Róbert
STORM Wiggle Wart sztori

STORM Wiggle Wart sztori

2023. december 05. - Balogh Gábor
SUPER NATURAL baráti kupa Hévízgyörk

SUPER NATURAL baráti kupa Hévízgyörk

2023. november 08. - Nagy Róbert

A hobbid a szakmánk! Tetejére